Polska

Cud Eucharystyczny w Sokółce

 

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Wyloty:

Cena od:

Wybierz się na pielgrzymkę na Podlasie i Mazury!

Cuda eucharystyczne od wieków były wydarzeniem nadzwyczajnym, budzącym wiele emocji i nieczęsto kontrowersji. Znane są w Kościele od dawna, np. pierwszy odnotowany miał miejsce we Włoszech w Lanciano w 700 roku. Później wydarzył się słynny cud w Bolsenie, skąd pochodzi tradycja procesji na święto Bożego Ciała. Do dzisiaj znamy ponad 130 takich przypadków. Poznajmy bliżej historię Sokółki, które od ponad 10 lat przyciąga polskich pielgrzymów.

Niezwykłe miejsce na Podlasiu

Miejscowość Sokółka była miastem koronnym, którego zadaniem była hodowla sokołów. Na jej terenie znajdował się dworek pod władaniem królowej Bony. Stąd pochodzi też nazwa miasta, które obecnie liczy ok. 18 000 mieszkańców. W 2009 roku Sokółka hucznie obchodziła swoje 400-lecie.

W samej miejscowości znajdziemy wiele zabytków o walorach kulturowych, takich jak cmentarz żydowski i prawosławny. Jest także prawosławna cerkiew parafialna, która funkcjonuje od XVI wieku, kiedy królowa Bona nadała dobra ziemskie dwóm lokalnym wyznaniom. Równolegle działa parafia rzymskokatolicka pw. św. Antoniego Padewskiego. Kościół został wzniesiony w 1848 roku, ale nie jest pierwszą świątynią w Sokółce. Wcześniejsze kościoły zostały zniszczone lub spalone, na co wpływ miały także zabory. Po wielu latach nowa świątynia miała być świadkiem niecodziennego wydarzenia – cudu.

Dzień, który na zawsze odmienił losy Sokółki…

12 października 2008 roku młody wikariusz, ks. Jacek Ingielewicz, przypadkiem upuścił konsekrowaną hostię na ziemię. Z powodu jej ubrudzenia postąpił zgodnie z kościelnym protokołem. Nakazał włożenie Komunii Świętej do wody i pozostawienie w sejfie, w zakrystii. Po siedmiu dniach, kiedy chciano sprawdzić, czy hostia uległa rozpuszczeniu, okazało się, że nic takiego się nie wydarzyło. Na hostii powstała czerwona plama. Poinformowane zostały władze kościelne, które powołały odpowiednią komisję. Sprawą zajęli się również patomorfolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Po przeprowadzeniu niezależnych badań raport wskazywał, iż materiał przekazany do analizy to tkanka mięśnia sercowego. Profesor Sobaniec- Łotowska dodała, że jest to fragment tkanki mięśnia sercowego w okresie agonalnym. Powstało wiele kontrteorii mówiących o działaniu konkretnej bakterii, jednak żadna znana dotąd nauce bakteria, nie potrafi wytworzyć takiej tkanki.

Czy to Ty, Panie…?

Od tego momentu wielu pielgrzymów zaczęło przybywać do Sokółki. Odbywały się procesje, specjalne Msze i nabożeństwa. Następnie powstał głośny film Lecha Dokowicza, po którym dywagacje na temat cudu uległy nasileniu. Kościół zaś prosi wiernych o modlitwę, by właściwie rozpoznać wydarzenia z 2008 roku. Każda droga, która przybliża wiernych do Boga, modlitwy i sakramentu pokuty, przyczyniając się do nawrócenia, jest właściwa.

Objawienia w Medjugorie, jak i cud w Sokółce, również nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone z różnych przyczyn. Nie zmienia to faktu, że wielki konfesjonał świata przyciąga miliony pielgrzymów i skłania do refleksji.

Brak ofert w tej sekcji