Wkrótce wielkie uroczystości w Watykanie - powodem św. Jan Paweł II

Zbliża się 100. rocznica urodzin papieża Polaka – mamy dla Was coś specjalnego! 

Motywowani tym wspaniałym wydarzeniem, postanowiliśmy zorganizować pielgrzymkę do Włoch na uroczystości związane ze św. Janem Pawłem II. Przygotowaliśmy kilka opcji wyjazdu, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a pobyt w Italii przyniósł wiele niesamowitych wrażeń.

17 maja 2020 – 🇻🇦 Watykan

Poniżej programy pielgrzymek połączone z uroczystościami w Watykanie. Który wybierasz? Kliknij w zdjęcie 😊

Rzym

16-19.05.2020 | 4 dni

Rzym + Włochy Środkowe

16-23.05.2020 | 8 dni

Rzym + Włochy Klasyczne

13-20.05.2020 | 8 dni

Rzym + Włochy śladami o. Pio

15-22.05.2020 | 8 dni

Rzym + Włochy Środkowo-Północne

14-20.05.2020 | 7 dni | autokar

Wielki dzień

Już niedługo Watykan ponownie będzie gościć tysiące Polaków w jednym czasie. Przybyliśmy tam tłumnie w 2011 roku na beatyfikację Jana Pawła II, a trzy lata później na jego kanonizację. Tym razem wielu z nas (i z pewnością ogrom wiernych z innych krajów świata) przyjedzie do Rzymu, aby świętować 100-tną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Centralnym wydarzeniem na placu św. Piotra będzie msza święta pod przewodnictwem papieża Franciszka. Co ważne, odbędzie się ona 17 maja, a więc dzień przez setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły. Stanie się tak na prośbę polskiego episkopatu – 17 maja wypada bowiem w niedzielę, dzięki czemu więcej osób będzie mogło pojechać na pielgrzymkę do Włoch i wziąć udział we wspólnym świętowaniu w Watykanie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, dodał również: „Jan Paweł II to papież Polak, ale jednak był on papieżem dla całego świata, dlatego ludzie z całego świata są zaproszeni na setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II do Rzymu, do Stolicy Apostolskiej”. Stąd na pewno na uroczystej mszy świętej, ale również na ulicach i w zaułkach Rzymu, napotkamy gości z różnych części globu.

Odkryj Włochy

Z pewnością warto połączyć udział w watykańskich uroczystościach z pielgrzymką po Italii – po licznych włoskich sanktuariach czy śladami wielu tamtejszych świętych. Weźmy dla przykładu położoną na północ od Rzymu Umbrię, nazywaną przez samych Włochów „Umbra santa” (“święta Umbria”). To właśnie stąd pochodzi wielu znanych włoskich świętych, jak: Franciszek i Klara z Asyżu, św. Rita czy św. Benedykt.

Na trasach naszych pielgrzymek do Włoch znajduje się wiele miejsc, gdzie te wybitne postaci żyły i działały. Na jednym ze szlaków odwiedzamy Asyż, Cascię, podziwiamy wspaniałe freski szkoły Giotta w bazylice św. Franciszka, a także docieramy do krzyża, z którego Chrystus przemówił do młodego św. Franciszka.

Dosłownie półtorej godziny dzieli sanktuaria Umbrii od Sieny – wspaniałego toskańskiego miasta, związanego ze św. Katarzyną. Siena to również słynny plac Campo, gdzie dwa razy w roku rozgrywany jest znany wyścig konny – Palio, a całe miasto przypomina wówczas średniowieczną fortecę zamiast nowoczesnych Włoch.

Ale z Rzymu warto pojechać również na południe, do włoskiego „Il Mezzogiorno”, będącego dla wielu kwintesencją „prawdziwej” Italii. Już zaledwie godzinę drogi od Wiecznego Miasta zjeżdża się z autostrady do ważnego miejsca, zarówno dla historii Kościoła Powszechnego, jak i dla najnowszej historii Polski. Mowa tu oczywiście o Monte Cassino – miejscu śmierci ponad tysiąca polskich żołnierzy Armii Andersa oraz o wspaniałym klasztorze, górującym nad miejscem wiecznego ich spoczynku.

Kolejna godzina jazdy na południe to Neapol – miasto przez wielu uwielbiane, a przez licznych także znienawidzone. Jest to miejsce jednego z kilku cudów eucharystycznych we Włoszech; to również miasto, gdzie działał słynny ojciec Dolindo Ruotolo. Tuż pod Neapolem rozpościerają się Pompeje – znane nie tylko jako miasto zniszczone popiołami Wezuwiusza przed niemal dwoma tysiącami lat, ale również jako sanktuarium maryjne Matki Bożej Pompejańskiej do którego pielgrzymują rzesze ludzi różnych narodowości.

Oczywiście Italia to również wiele innych wspaniałych miast, miejsc świętych, to stolica jednej z najlepszych kuchni na świecie; to wreszcie możliwość wypoczynku nad Adriatykiem lub innymi morzami oblewającymi ten słoneczny półwysep.

Wszystkich tych wspaniałości nie sposób odwiedzić podczas jednej pielgrzymki. Zatem, może po uroczystościach majowych, raz jeszcze spotkamy się na pokładzie samolotu czy autobusu w kierunku niekończącej się włoskiej opowieści?

“Zachęcam diecezje, wspólnoty parafialne i różne środowiska do organizowania pielgrzymek na setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II do Rzymu. Spotkajmy się 17 maja o 10:30 w Watykanie na uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka.”

Ks. abp Stanisław Gądecki o 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

SPRAWDŹ INNE NASZE PIELGRZYMKI ŚLADAMI ŚW. JANA PAWŁA II

  12 - 23.10.2020

  Amsterdam, Berlin, Bruksela, Frankfurt, Hamburg, Kopenhaga, Londyn, Monachium, Paryż, Wiedeń, Zurych

  12 - 23.10.2020

  Chicago, Nowy Jork, Toronto

© Copyright 2019 by Marcin Dylas

MENU