Fatima - miasto pokoju

Świadkowie objawień Matki Bożej

portugalia sladami swietych

Franciszek

portugalia sladami swietych

Hiacynta

Łucja

Spacer po Fatimie

W Portugalii Matka Boża Fatimska jest równie ważna, jak Matka Boża Częstochowska w Polsce. Portugalczycy i zagraniczni turyści odwiedzają Fatimę przez cały rok, jednak najwięcej pielgrzymów przybywa tutaj 13 maja oraz 13 października. Dlaczego? Pierwsze objawienie Maryi trójce pastuszków miało miejsce własnie w maju, a ostatnie orędzie usłyszeli oni jesienią.

Fatima to niewielkie miasteczko w środkowej Portugalii, zbudowane wokół sanktuarium maryjnego – znanego dzisiaj na całym świecie. Doświadcza się tu duchowego odpoczynku, co z kolei przynosi ogromy pokój serca. Można tu dołączyć do wspólnych modlitw z polskimi grupami lub pomodlić się indywidualnie w bazylice Trójcy Przenajświętszej. Przy głównym placu przed sanktuarium znajduje się Kaplica Objawień – prosta i skromna, symbolizuje miejsce, w którym Matka Boża objawiała się w 1917 roku małym pasterzom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. To tutaj codziennie odprawiane są Msze Święte od samego rana aż po wieczór, a po godzinie 21:00 odmawiany jest różaniec w wielu językach. Po różańcu następuje przepiękna procesja po placu, prowadzona przez ochotników niosących figurę Matki Bożej. A wszystko to w świetle płonących świec i w towarzystwie chóru pielgrzymów śpiewających z mocą „Ave Maria”. Uczestniczenie w procesji jest niezwykłym doświadczeniem duchowym, które łączy katolików z całego świata. Z pewnością warto się tutaj wybrać, by móc przeżyć te niezapomniane chwile i poczuć jedność mimo różnych narodowości.

fatima blog 2

Nieopodal sanktuarium

Co jeszcze warto zobaczyć w Fatimie? Na pewno Muzeum Sanktuarium Fatimskiego, które znajduje się naprzeciw Kaplicy Objawień. Muzeum powstało w 1955 roku i posiada dwie ekspozycje stałe – „Fatima – Światło i Pokój” oraz Dom-Muzeum w Aljustrel. Na pierwszej z ekspozycji, wśród eksponatów, wyróżnia się cenna korona figury Matki Boskiej Fatimskiej, w której umieszczono kulę, wystrzeloną do papieża Jana Pawła II podczas zamachu w Rzymie.

Do drugiej wystawy, w Aljustrel, warto przespacerować się ok. 2 km na południe od Fatimy, aby zobaczyć  jak wyglądała portugalska wieś w czasach objawień, w której wychowała się trójka pastuszków. To tam odbyły się pierwsze przesłuchania widzących po objawieniach. W przydomowym ogrodzie rosną jeszcze drzewa figowe, w których cieniu mali pasterze bawili się i chronili przed nachodzącymi ich ciekawskimi lub pielgrzymami.

Szczególną cechą Fatimy jest jej tajemnica i przesłanie. Wiadomość skierowana do trójki biednych dzieci jest orędziem pokoju, wiary i poświęcenia. To właśnie tego szukają pielgrzymi, odwiedzając fatimskie sanktuarium. Wielu z nas, w pędzie tego świata, potrzebuje się dziś wyciszyć, zaznać pociechy i przyjąć nadzieję, która zawieźć nie może.

OTO JEDEN Z NASZYCH PROGRAMÓW PIELGRZYMKI

  • Fatima – każdego dnia pobytu wieczorna modlitwa oraz procesja ze świecami
  • Valinhos – miejsce objawień Anioła Portugalii
  • Aljustrel – domy rodzinne Franciszka, Hiacynty i Łucji
  • Lizbona – przepiękna stolica Portugalii z charakterystycznymi żółtymi tramwajami
  • Nazare – pełna uroku miejscowość nad morzem
  • Batalha – klasztor Matki Bożej Zwycięskiej wpisany na listę UNESCO
  • Alcobaca –  gotycki klasztor cystersów
  • Porto – tętniące życiem miasto wzgórz i dobrych win

SPRAWDŹ NASZE PIELGRZYMKI DO FATIMY

© Copyright 2020. All rights reserved. Powered by

Dylas Creation Lab
MENU