GRUZJA – odwiedź kraj-kolebkę wina. Poznaj autentyczną Kaukaską Gościnę!
Poleć z nami do Gruzji
Gruzja to od lat jeden z najpopularniejszych celów podróży Polaków. Z Gruzinami (pomimo niemałej odległości) łączy nas wiele, szybko znajdujemy wspólny język, a Gruzini chętnie spędzają czas z gośćmi z Polski, szczególnie – co oczywiste – przy bogato zastawionych stołach. Gruzja to kraj oferują podróżnikom wiele: na zachodzie kraju (w cieniu ikonicznych herbacianych pól) znajdziemy piękne, czarnomorskie plaże. W głębi kraju w wielu, czasem w bardzo nieoczekiwanych miejscach, natkniemy się na urokliwe cerkiewki, których historia sięga tysiąca lub więcej lat. W dolinach królują historyczne skalne miasta, twierdze czy główne metropolie kraju: Tbilisi i Kutaisi. A wszystkie te miejsca są otoczone majestatycznymi górami, sięgającymi nawet ponad pięciu tysięcy metrów. Jest to zatem kraj dla każdego!
Wycieczki do Gruzji – poznaj gościnny kraj na Kaukazie Południowym
Czy chciałbyś poznać kraj, w którym zostaniesz przyjęty i ugoszczony jak prawdziwy gość, a nie jak turysta? Czy chciałbyś zwiedzać miejsca, których historia liczy się nie w setkach, ale tysiącach lat? Czy szukasz miejsc, w których miejscowi nadal mają czas, aby porozmawiać z gościem, a często również nakarmić nieznajomego? Jeśli tak, to wycieczka do Gruzji będzie dla Ciebie idealną opcją spędzenia najbliższych wakacji! W Gruzji nadal można zostać spontanicznie zaproszony na tradycyjną kaukaską suprę, poczęstowany domowym winem, a nawet ugoszczony przez noc! Tylko chyba na Kaukazie znane również u nas powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom” jest czymś więcej, niż tylko przysłowiem. Nawet nocując w gruzińskich hotelach czy pensjonatach doświadczymy niezwykłej serdeczności, sprzedawca w sklepie poczęstuje nas kawałkiem miejscowego sera, a współpasażer w metrze czy busie da nam swój adres, abyśmy kiedyś go odwiedzili.
Wycieczka do Gruzji – poznaj kolebkę wina!
Chyba nie się być uczestnikiem wycieczki do Gruzji i nie skosztować choćby raz słynnego, gruzińskiego wina. Gruzini nie bez przyczyny są dumni ze swoich win – to przecież na południu kraju odkryto najstarsze ślady wina na świecie! Wprawdzie najstarsza winiarnia, a więc miejsce przetwórstwa winnej latorośli, znajduje się po sąsiedzku, w Armenii, ale absolutnie nie przeszkadza to Gruzinom nazywać swój kraj 'kolebką wina’. Przecież najstarsze ślady, znalezione w glinianych naczyniach, znajdują właśnie w Gruzji!
Na Kaukazie Południowym można skosztować zarówno win butelkowanych, jak i domowych. Te pierwsze są najczęściej produkowane metodą znaną również w Europie. Natomiast domowe napitki są wytwarzane w kwewri: ogromnych, glinianach stągwiach; można je łatwo zauważyć na gruzińskich podwórkach. Co ciekawe: całkiem niemałe kwewri (mieszczące nawet ponad sto litrów) można łatwo kupić na przydrożnych bazarach! Gruzińskie sklepy sprzedają lemoniady o smaku wina, lodziarnie oferują lody z polewą winną; słowem: wino jest obecne w każdym momencie i każdym miejscu gruzińskiej codzienności!
Klasztory, freski i góry – co jeszcze warto obejrzeć w Gruzji?
Nazwy większości magicznych miejsc, ukrytych na gruzińskich bezdrożach zwykle niewiele mówią polskim turystom. Nie pomaga w tym również niełatwy, gruziński, język. Ale trzeba przyznać, że dawni gruzińscy architekci byli mistrzami wznoszenia klasztorów, kościółków, twierdz w niezwykłych miejscach! W sąsiedztwie drugiego miasta kraju, Kutaisi, w wiecznie zielonym lesie wśród gór znajduje się jedno z najbardziej magicznych miejsc Gruzji – klasztor Gelati. Niegdyś funkcjonowała tu również wielka akademia – uczelnia wyższa, kształcąca kadry narodu. Dziś przyjeżdża się tu dla atmosfery miejsca w górach oraz – przede wszystkim – dla niesamowitych fresków sprzed 700-800 lat. Ale i tak nic nie przebije popularności klasztoru Św. Trójcy w Gergeti, u stóp Kazbeku. Motyw tego miejsca był i jest reprodukowany tysiące razy. Również my zapraszamy na nasze wycieczki do Gruzji tym właśnie miejscem…
Góry towarzyszą nam w Gruzji niemal wszędzie. Nawet będąc w rozległych, porośniętych winnicami dolinach, widzimy (bliżej lub dalej) majestatyczny Kaukaz. Oczywiście: wycieczka do Gruzji nie byłaby pełna bez wizyty u stóp najwyższych szczytów. Dlatego też w trakcie wycieczki Gruzińską Drogą Wojenną, przecinającą główny grzbiet Kaukazu, zatrzymujemy się w najpiękniejszych miejscach, aby wszyscy nasi uczestnicy poczuli potęgę gór!
Gruzja na talerzu – co jada się na Kaukazie Południowym?
Kuchnia Gruzji niezmiennie zachwyca! Z pozoru bazuje ona na składnikach znanych również z polskich stołów, z drugiej jednak strony – ich połączenie jest często zaskakujące dla naszego podniebienia! Gruzini uwielbiają potrawy z fasoli, z bakłażanów, z ciasta i sera, ale do swoich dań dodają niemało czosnku, orzechów włoskich, wielu aromatycznych ziół, wśród którym prym wiedzie kolendra. Dwoma „królewskimi” daniami Gruzji są chaczapuri (a więc rodzaj placko-pizzy z serem) oraz chinkali. To sporej wielkości pierożki, z których należy najpierw wyssać bulion, jaki tworzy się podczas gotowania, a dopiero potem (rękoma!) zjada się sam pieróg.
Wędrując po Gruzji z pewnością nie raz dostaniemy również smażone bakłażany z orzechami, liczne sałatki, słynne gruzińskie pchali (a więc pasty warzywne), pożywne (i często pikantne!) zupy oraz szaszłyki. Cóż, porcje zwykle nie są małe, zatem obfity posiłek trzeba popijać doskonałym gruzińskim winem. Pozostaje zatem nam już tylko wznieść toast, dziękując gospodarzom za przygotowaną kolację. Gaumardżos!
- Tbilisi – spacer po wielokulturowym Starym Mieście
- Mccheta – pierwsza stolica Gruzji, miejsce, gdzie kraj przyjął chrzest
- Gori – miasto Józefa Stalina
- Wardzia – najsłynniejsze skalne miasto Gruzji
- Borżomi – najsłynniejszy gruziński kurort, kaukaski 'zdrój’ pośród gór
- Batumi – herbaciane pola i wypoczynek na plaży
- Gelati – średniowieczna akademia i cudowne freski z listy UNESCO
- Ananuri – niesamowita forteca nad jeziorem w sercu Kaukazu
- Gruzińska Droga Wojenna – niesamowita podróż przez Kaukaz
- Gergeti – najsłynniejszy klasztor Gruzji u stóp Kazbeku
- Narikala – nocna panorama Tbilisi
- Martwili – piękny kanion w okolicy Kutaisi