Skip to content

MACEDONIA I ALBANIA – Odkryj ojczyznę Matki Teresy!

 

Macedonia i Albania – co prawda te niewielkie kraje bałkańskie kojarzymy głównie z prawosławiem czy islamem, to jednak znajdziemy w nich wiele śladów zachodniego chrześcijaństwa. To właśnie w centrum stolicy dzisiejszej Macedonii, w Skopje, przed ponad stu laty, przyszła na świat późniejsza święta Kościoła Katolickiego – Matka Teresa. Choć urodzona w Macedonii, była Albanką, a jej rodzina mieszkała w Skopje od kilkudziesięciu lat.

W trakcie organizowanej przez nas pielgrzymki do Macedonii i Albanii nawiedzimy nie tylko miejsce, gdzie stał dom Matki Teresy, ale także Centrum Pamięci, poświęcone tej wyjątkowej świętej. Pomodlimy się też w kościołach katolickich w Skopje oraz w duchowej stolicy kraju – Ochrydzie. Podczas naszego pobytu na Bałkanach doświadczymy również wspaniałej tamtejszej przyrody – Kanion Matka z malowniczym jeziorem i klasztorami usytuowanymi po obu jego brzegach, cudowne Jezioro Ochrydzkie, będące też kolebką bałkańskiego chrześcijaństwa oraz towarzyszące nam przez wiele dni podróży, widoki na Szar Płaninę i inne masywy Bałkanów.

Zarówno Macedonia, jak i Albania to kraje położone na styku Europy i Orientu – znajdziemy tu wiele meczetów czy innych śladów wielowiekowego wpływu kultury tureckiej. W Tetowie odwiedzimy słynny malowany meczet, napijemy się tureckiej herbaty na starym mieście w Skopje lub w albańskim Kruje, a także spróbujemy znanego bałkańskiego przysmaku čevapčići – małych kiełbasek z mielonego mięsa, którymi zajada się tamtejsza ludność. 

  • Skopje – dom rodzinny św. Matki Teresy
  • Św. Klemens – twórca cyrylicy
  • Ochryda – urokliwe miasteczko z wieloma średniowiecznymi świątyniami
  • Kruje – twierdza albańskiego bohatera Skandenberga
  • Kanion Matka – wspaniały kanion na przedmieściach Skopje
  • Tetowo – słynny malowany meczet

DOTKNIJ MIEJSC DZIAŁALNOŚCI:

Świętej Matki Teresy
z Kalkuty

Świętego Klemensa
z Ochrydy


TERMINY PIELGRZYMEK

Brak ofert w tej sekcji