Skip to content

UGANDA – Śladami dr Wandy Błeńskiej

 

Kto by pomyślał, że w Ugandzie znajdziemy tak wiele polskich śladów! Jest to przecież kraj odległy od Polski o 10 godzin lotu, o zupełnie innej kulturze, historii i tradycjach. A jednak to właśnie tu, przez ponad cztery dekady, w niewielkiej Bulubie nad jeziorem Wiktorii pracowała Wanda Błeńska – urodzona w Poznaniu lekarka, znana w Ugandzie jako „Matka Trędowatych”. „Dokta” (bo tak zwracali się do niej miejscowi) poświęciła Ugandyjczykom niemal całe swoje życie zawodowe; jej proces beatyfikacyjny rozpocznie się jesienią 2020 roku.

Doktor Wanda to jednak nie jedyny polski ślad w tym odległym afrykańskim kraju. W trakcie pielgrzymki do Ugandy odwiedzimy również kościół Matki Bożej Królowej Polski, wzniesiony na zachodzie kraju przez żołnierzy gen. Andersa, którzy (wydostawszy się z sowieckiej niewoli) trafili aż tu. Wielu z nich jest pochowanych na miejscowym cmentarzu.

Ważnym elementem naszej pielgrzymki będą miejsca poświęcone męczennikom – chrześcijanie zamordowani za wiarę. To właśnie na ich cześć wzniesiono dwa sanktuaria: w Munyonyo i Namugongo. Odwiedzimy też stolicę kraju – Kampalę. Miasto bardzo wielokulturowe, ze świątyniami różnych wyznań, ale również z ośrodkiem dla wolontariuszy, prowadzonym przez misjonarzy Afryki.

Oczywiście, żadna pielgrzymka czy wycieczka do Ugandy nie byłaby pełna bez poznania wspaniałej równikowej przyrody tego egzotycznego kraju. Nasze zwiedzanie Ugandy obejmie wizytę w Paru Narodowym Wodospadów Murchisona, gdzie odbędziemy rejs po Nilu oraz udamy się na wyjątkowe safari. 

  • Buluba – tu przez ponad 40 lat pracowała dr Wanda Błeńska
  • Nyabyeya – kościół zbudowany przez żołnierzy Andersa oraz polski cmentarz
  • Munyonyo i Namugongo – sanktuaria ugandyjskich męczenników
  • Kampala – fascynująca, wielokulturowa stolica Ugandy
  • jezioro Wiktorii – drugi największy zbiornik słodkiej wody na świecie; to stąd wypływa Nil Biały
  • Murchison Falls  – rejs po Nilu oraz safari

DOTKNIJ MIEJSC:

dr Wandy Błeńskiej


TERMINY PIELGRZYMEK

Brak ofert w tej sekcji