Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina – Mostar

 

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Wyloty:

Cena od:

Mieszkańcy kilku miast w Europie twierdzą, że mieszkają między Europą Azją. Czują się, jakby byli zawieszeni pomiędzy Wschodem i Zachodem. Z pewnością tak mówią mieszkańcy Stambułu, rozdzielonego Cieśniną Bosfor na część azjatycką i europejską. Na pewno twierdzą tak też ci ze Skopje, gdzie rzeka Wardar dzieli miasto na część macedońską i turecko-albańską. Podobnie mówią także mieszkańcy Sarajewa, podkreślający, iż przy jednej ulicy znajdują się zarówno meczet, cerkiew, zbór i kościół.

Ale kolejnym takim miejscem, gdzie Wschód miesza się z Zachodem jest Mostar. Położony w Bośni i Hercegowinie, zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od granicy z Chorwacją czy od błękitnego Adriatyku. Odwiedzany bywa często – zarówno przez wycieczki znad morza, jak i pielgrzymki, odwiedzające sąsiednie Medjugorie. Dziś całe miasto żyje wspólnie, Chorwaci odwiedzają część muzułmańską, a Muzułmanie – chorwacką. W upale, wielu z nich, wolno przechodzi przez mosty nad Neretwą, inni przejeżdżają jedną z kilku linii autobusowych, a kiedy do Mostaru nadciąga jesień, niektórzy przesiadają się na rowery. Ale wśród grup turystów można również znaleźć miejscowych na jeszcze jednej przeprawie – na słynnym Moście Tureckim. W miejscu, które dało przed wiekami nazwę miastu.

Ten most czasem łączył miasto, a czasem je dzielił – jak choćby podczas ostatniej wojny. I o ile my w Polsce pod pojęciem „ostatnia wojna” rozumiemy to, co działo się przed 1945 rokiem, o tyle tutaj, na Bałkanach, są to lata 90-te XX wieku. Neretwa, która wcześniej rozdzielała miasto na część chorwacką i bośniacką, była niemal przepaścią rozdzierająca Mostar na dwie wrogie części.  Mimo, że i wcześniej, i dziś oba narody żyły i żyją zgodnie, przez niemal dwa lata Muzułmanie i Chorwaci byli dla siebie wrogami. Ci pierwsi zbombardowali chrześcijański Sobór Św. Trójcy, a drudzy – słynny Most. 9 listopada 1993 symbol miasta i jedna z ikon Hercegowiny przestała istnieć. Ukośne, typowo tureckie przęsła mostu runęły do zimnych wód Neretwy.

Kiedy już zamilkły działa, z nieba zniknęły samoloty, a ze wzgórz nad Neretwą – wrogie odziały wojsk, symbol Mostaru nadal spoczywał w dolinie. Odbudowa zajęła sporo czasu. Dopiero latem 2004 roku tysiące mieszkańców i turystów zaczęło ponownie wspinać się na strome i nieco śliskie stopnie Starego Mostu. Jak czas później odbudowano całą starą dzielnicę muzułmańską. Dziś, znów spacerując po wschodniej części Mostaru, pięć razy dziennie słychać nawoływanie muezina na modlitwę. Z piekarni nadal czuć zapach świeżo wypiekanego burka ze szpinakiem czy z  też baraniną. Turyści znów krzątają się po sklepach z pamiątkami, po warsztatach jubilerskich, a niektórzy z nich zwyczajnie zasiadają na murku, spoglądając na płynąca niżej Neretwę.

Tylko ślady po kulach na fasadzie klasztoru franciszkańskiego, położonego w chorwackiej części Mostaru, oraz tabliczka „Nie zapomnij” po stronie muzułmańskiej, każdego dnia przypominają o tych bolesnych czasach dla miasta.

Życie toczy się dalej. Codziennie, zebrawszy garść euro, młodzieńcy skaczą ze Starego Mostu do Neretwy. I być może są zbyt młodzi, aby pamiętać lata ostatniej wojny.


Szlak naszej pielgrzymki do Medjugorie z przystankiem w Mostar

SPRAWDŹ NASZE PIELGRZYMKI DO MEDJUGORIE I CHORWACJI

Wypoczynek z Misją: Medjugorie

Wypoczynek z Misją: Medjugorie

Warszawa-Modlin, Poznań
ceny od
2299 zł
2475 zł
Sprawdź terminy
Wypoczynek z Misją: Medjugorie

Wypoczynek z Misją: Medjugorie

Kraków, Berlin
ceny od
2379 zł
2295 zł
Sprawdź terminy
Pielgrzymka lotnicza do Medjugorie

Pielgrzymka lotnicza do Medjugorie

Warszawa-Modlin, Londyn-Sta…
ceny od
1599 zł
2065 zł
Sprawdź terminy
Pielgrzymka lotnicza do Medjugorie
Last minute

Pielgrzymka lotnicza do Medjugorie

Wrocław, Kraków, Berlin
ceny od
1699 zł
1975 zł
Sprawdź terminy
Pielgrzymka do Chorwacji i Medjugorie
First minute

Pielgrzymka do Chorwacji i Medjugorie

Poznań
ceny od
2799 zł
2995 zł
Sprawdź terminy