Mołdawia

Poznaj ten mały kraj!

Mołdawia to taki niewielki kraj, gdzieś na uboczu. Kojarzy się Polakom z winem – i absolutnie słusznie, gdyż to właśnie tu znajdziemy jedne z największych i najsłynniejszych winnic na świecie. Każda nasza wycieczka do Mołdawii oczywiście zwiedza kilka winiarni: Vartely i Cricova. Ale oczywiście znacznie ważniejszym celem pielgrzymki do Mołdawii są polskie wspólnoty, kościoły, czy po prostu dzieła, jakie pozostawili tu po sobie nasi rodacy.

Odwiedzimy Orhei, gdzie przed stu laty powstał kościół dla (wówczas) 300-osobowej polskiej wspólnoty. W nieodległym Sołońcu obejrzymy przedwojenny młyn, zbudowany przez polskiego szlachcica, a w Cosauti zobaczymy budynek banku agrarnego, jaki powstał tu jeszcze w czasach carskich. Kulminacyjnym momentem pobytu w Mołdawii będzie na pewno pielgrzymka do polskiego kościoła i Domu Polskiego w Bielcach oraz odwiedziny w Styrczy, zwanej nieradko „Małą Warszawą”.

Ale wycieczka do Mołdawii to również tamtejsze atrakcje przyrodnicze, jak np. wąwóz Butesti, wyryty we fragmencie rafy koralowej czy Soroki – perła bałkańskiej sztuki fortyfikacyjnej. A najbardziej egzotycznym momentem w trakcie naszej pielgrzymki będzie wizyta w Naddniestrzu – samozwańczej republice, która oderwała się od Mołdawii na początku lat 90tych i do dziś kultywuje dawne, radzieckie tradycje.

  • Bielce, Styrcza i Unghen – polskie wspólnoty
  • bank, młyn i inne dzieła Polaków w międzywojennej Mołdawii
  • klasztor Capriana – mołdawskie odrodzenie narodowe
  • Cricova i Vartely – najsłynniejsze mołdawskie winnice
  • Tyraspol – nadal funkcjonujące tradycje Związku Radzieckiego

DLACZEGO WARTO?

TERMINY PIELGRZYMEK

© Copyright 2019 by Marcin Dylas

MENU