Japonia - podróże nowoczesnymi shinkansenami

Nowoczesna technologia na szynach

Z podróżowaniem nierozerwalnie połączone jest korzystanie z różnych środków transportu. Nie jest to zbyt odkrywcze stwierdzenie, ale jak już zdążyliśmy zauważyć, w Japonii nawet takie proste rzeczy urastają do rangi prawdziwej sensacji. Zwłaszcza kiedy mowa o pociągach, które są dzisiejszym tematem. Czym tak naprawdę są słynne superszybkie koleje shinkansen?

Shinkansen to najprościej mówiąc ogólnojapońska sieć linii kolejowych, stworzona dla specjalnych pociągów osiągających prędkość nawet do 600 km/h. Pociągi tej linii często są nazywane po angielsku „bullet trains”, czyli „pociągi pociski”. Pierwszy odcinek tego typu powstał w 1964 roku, łącząc ze sobą Tokio i Osakę. Od tego czasu sieć kolejowa rozbudowała się do tego stopnia, że umożliwia relatywnie szybki przejazd – nawet z jednego końca kraju na drugi.

Najwyższa półka

No dobrze, ale jak wygląda podróż tym kosmicznym środkiem transportu? Czy naprawdę są tak punktualne jak się mówi? Szczerze? Jak najbardziej! Kiedy zbliża się planowana godzina przyjazdu, możemy śmiało ustawić się w kolejce we wskazanym na peronie miejscu, a pociąg zawsze zatrzyma się w taki sposób, by drzwi poszczególnych wagonów otwierały się dokładnie tam gdzie czekają pasażerowie. Z kolei, same pociągi są wyposażone w wygodne fotele, sprawnie działającą klimatyzację, oraz łazienki, a konduktorzy pracujący w nich mają zwyczaj kłaniania się podczas wchodzenia i wychodzenia z wagonu, co tylko potęguje poczucie podróży najwyższą klasą.

Dworzec Główny w Tokio

Szlak naszej 8-dniowej pielgrzymki po Japonii

Warto zostać dłużej

„A ile kosztuje taki luksus?”, zapyta dociekliwy podróżnik. Tutaj mamy złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że przejazdy shinkansenami nie należą do tanich, ponieważ przykładowo przejazd z Tokio do Kioto (dystans 513,6 km, pokonany w 2 godziny i 15 minut) będzie nas kosztował 8210 Jenów, czyli w przeliczeniu ok. 276 zł. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że koleje japońskie wychodzą naprzeciw potrzebom zagranicznych turystów, oferując im możliwość zakupu Japan Rail Pass, w skrócie JR Pass. Jest to specjalny bilet ważny przez okres 7, 14 lub 21 dni, który umożliwia przejazdy większością linii w kraju (bez potrzeby ponoszenia dodatkowych opłat) oraz rezerwację miejsc w wagonach wyższej klasy. Koszt takiego biletu wynosi około 1000 zł za tydzień, co w przypadku intensywnego podróżowania szybko się zwraca.

Jeśli chcesz doświadczyć podróży superszybkimi pociągami i podziwiać malownicze japońskie krajobrazy przemykające za oknem, dołącz do nas podczas organizowanej przez nas pielgrzymki do Japonii.

SPRAWDŹ NASZE PIELGRZYMKI DO JAPONII

First Minute

  08 - 15.11.2021

  Warszawa

First Minute

  16 - 24.10.2021

  Warszawa

© Copyright 2020. All rights reserved. Powered by

Dylas Creation Lab
MENU