Rosja

Co się dzieje za Uralem? Czyli niesamowita podróż na Syberię

 

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Przekonaj się jak wygląda Bajkał i ogromne syberyjskie rzeki !  

Wyprawa na Syberię

Pielgrzymka na Syberię

Dzika natura i ślady Polaków 

Choć dla wielu uczestników wyprawy na Syberię ten region wciąż jest równoznaczny z Bajkałem, to Syberia stanowi obszar nieco większy od całej Europy i 40 razy większy od Polski! Ten przeogromny teren to oczywiście przede wszystkim ogromne połacie tajgi czy tundry. To ośnieżone szczyty, bagna, ogromne syberyjskie rzeki, nadbajkalskie klify i dzikie wodospady.

To także małe wioski rozsiane po bezmiarze azjatyckiej części Rosji. Możemy tutaj również spotkać liczne polskie pamiątki na Syberii. Większość z nich wywołuje smutek: łagry, zsyłki, ale są też miejsca radosne, związane z dobrowolnym osadnictwem Polaków na tych ziemiach, np. polska wioska Wierszyna.

Raj dla miłośników minerałów i drewnianej architektury

Jadąc na wycieczkę na Bajkał, warto wiedzieć, że na Syberii można również zwiedzać wspaniałe chramy i monastyry w Irkucku czy arcyciekawy skansen w miejscowości Talcy, gdzie zgromadzono drewnianą zabudowę wielu ludów zamieszkujących ziemie przed i za Bajkałem. Miłośników minerałów z pewnością przyciągnie muzeum mineralogiczne w Sludiance założone przez miejscowego geologa-fascynata Waleriego Zigałowa. W tej samej miejscowości znajdziemy również największy na świecie dworzec zbudowany w całości z marmuru.

Świątynie Syberii 

Syberia to także idealne miejsce dla tych, którzy lubią poznawać świat przez pryzmat lokalnych wierzeń i świątyń. Znajdziemy tu liczne chramy prawosławne, zbory protestanckie czy kościoły katolickie. Te świątynie znajdziemy jednak znacznie bliżej – w Europie. Tym, co jest magnesem dla niejednej wyprawy nad Bajkał, to buddyjskie dacany, szamańskie słupy, a nawet możliwość stanięcia twarzą w twarz z prawdziwym buriackim szamanem

Przejazd Koleją Transsyberyjską 

Pasjonatów kolei, czy też szerzej: zabytków techniki – przyciągnie na Syberię na pewno chęć przejażdżki pociągiem. Przejazd Koleją Transsyberyjską (w ponad trzy doby!) to również popularny sposób dostania się do Irkucka (stolicy regionu). Można jednak również dolecieć samolotem, a na miejscu podziwiać krajobrazy Bajkału jadąc kilkudziesięciokilometrowym odcinkiem Kolei Krugobajkalskiej.

Ten dość krótki (przy całej trasie liczącej ponad 9000 kilometrów!) odcinek od momentu oddania go do eksploatacji nazywany był „złotą sprzączką stalowego pasa Rosji”. Pierwotnie był dłuższy, ale część torów, położona bliżej Irkucka została zalana wodami Angary, kiedy w sąsiedztwie stolicy regionu na tej rzece zbudowano zaporę. Dzieje „Krugobajkałki” to temat na odrębną opowieść…

Syberia dla aktywnych

Region nadbajkalski, a w zasadzie również cała Syberia, to wspaniały teren dla osób aktywnych. Można tu całymi tygodniami wędrować tajgą i napotykać tylko pojedynczych wędrowców. Można też wybrać się na krótsze wycieczki po Syberii i jej bezdrożach: na Pik Czerskiego nad ujściem Angary z Bajkału, do wodospadów Kyngargi w Dolinie Tunkińskiej czy też na spacery po największej wyspie na Bajkale: Olchonie.

A po wędrówce…wody termalne 

Po długim dniu wędrówki naszym nogom (i nie tylko) należy się odpoczynek w wodach termalnych, z których najpopularniejsze są źródła w Żemczugu. A gdybyśmy do Żemczugu mieli akurat daleko, to na pewno znajdziemy bliżej typową banię – syberyjską wersję sauny. Jak więc widzimy – Syberia oferuje coś ciekawego dla każdego turysty. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko spakować plecak i wyruszyć z nami po przygodę życia.


SPRAWDŹ NASZE WYJAZDY NA SYBERIĘ

Brak ofert w tej sekcji