Niemcy

Drezno – zachwycające miasto baroku

 

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Odkryj „Perły Saksonii” lub wyrusz śladami św. Hildegardy  

Pielgrzymka śladami św. Hildegardy

Wycieczka – Perły Saksonii

To tutaj uliczki Starego Miasta zachęcają do wędrówek. W tle cicho szumi Łaba, a w niebo strzelają odblaski ze złotych postaci Orszaku Książęcego – ogromnej mozaiki na tyłach drezdeńskiego Pałacu Królewskiego. To także tutaj jest ogromna kopuła, wieńcząca nie mniejszy od niej kościół. To Frauenkirche – świątynia, która musi się znaleźć na trasie każdej chyba wycieczki do Drezna. To także jeden z symboli miasta, a nawet całej Saksonii oraz symbol okrucieństwa i zniszczeń II wojny światowej. Kościół odbudowano dopiero 60 lat po jej zakończeniu.

Według dawnych kronik…

pierwsza świątynia powstała w tym miejscu przed niemal tysiącem lat. Była to niewielka romańska rotunda, służąca jako ośrodek misyjny, skąd planowano chrystianizować zamieszkujących okolice Serbów Łużyckich. Przez wieki świątynia była wielokrotnie przebudowywana, a znany obecnie kształt uzyskała w I połowie XVIII wieku. Wtedy był to już kościół luterański, położony niemal w sercu otoczonego murami miasta.

Replika słynnego, weneckiego kościoła

Frauenkirche został zaprojektowany jako swoista replika słynnego, weneckiego kościoła Santa Maria della Salute – stojącego u ujścia Canale Grande do laguny. Co ciekawe: świątynia od początku była wznoszona jako luterańska, mimo że elektorem Saksonii (i również królem Polski) był wówczas katolik – August II Mocny. Kościół działał w tej postaci przez ponad 200 lat. Kres jego istnieniu przyniosły naloty amerykańskich i brytyjskich bombowców w nocy z 13 na 14 lutego 1945 r. Po nalocie na Neumarkt (Nowy Rynek) nie ostał się w całości ani jeden dom. Również nawa kościoła była poważnie uszkodzona, ale zachowały się kopuła oraz krypta, gdzie chroniło się ponad 300 osób. Jednak dwa dni później potężne kolumny nie wytrzymały ciężaru. Frauenkirche na niemal pół wieku zniknęła z panoramy miasta.

Odrodzenie feniksa

Władze NRD planowały odbudowę kościoła w 1985 roku. Ostatecznie prace ruszyły 8 lat później i trwały do 2005 roku. Podczas robót postanowiono maksymalnie wykorzystać oryginalny budulec, który pomimo upływu czasu nadal leżał na Neumarkt. Użyto również pierwotnych planów budowlanych Georga Bähra – twórcy Frauenkirche.

Frauenkirche został ponownie konsekrowany 30 października 2005. Stał się świątynią po nieco ponad 60 latach przerwy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele państw, których wojska sześć dekad wcześniej zbombardowały świątynię, władze Niemiec oraz liczni duchowni luterańscy. Ceremonię kontynuowano również następnego dnia, 31 października, kiedy przypada Święto Reformacji.

Drezno – miasto, które trzeba zobaczyć!

Od kilkunastu lat kościół pełni funkcję zarówno sakralną (odbywają się tu nabożeństwa, śluby, chrzty), muzyczną (koncerty organowe), jak i turystyczną. Na pewno niezwykłe dzieje i współczesność Frauenkirche stawiają go pośród najważniejszych zabytków Saksonii, a tym samym – na liście miejsc do zobaczenia na szlaku wycieczki do Drezna.


SPRAWDŹ NASZE WYJAZDY DO NIEMIEC