
Wybierz termin
Szczegóły oferty
Wyloty:
Cena od:
zł
Samodzielna pielgrzymka do Santiago ze wsparciem doświadczonego przewodnika!
Kliknij w zdjęcie i zobacz terminy ????
Czasem trudno zdecydować, gdzie wybrać się na wypoczynek. W góry, nad morze czy do ciepłych krajów? Mamy jednak dla Was propozycję, która łączy wszystkie wymienione wcześniej elementy – hiszpański region Asturii (położony na północnym wybrzeżu). Połączenie Gór Kantabryjskich z Oceanem Atlantyckim gwarantuje niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki i satysfakcję z podróży. Jest to mało popularny rejon, dlatego może być odpowiedni dla osób, które stronią od zatłoczonych i gwarnych miejsc.
Warto przyjrzeć się bliżej historycznej i współczesnej stolicy Asturii, czyli Oviedo. To jedno z najstarszych miast w Hiszpanii. Urocze i spokojne – zachwyci każdego swoją architekturą, krętymi uliczkami, naturą i gastronomią.
Co łączy Oviedo z Camino?
Król Alfons II, który już na początku IX wieku mianował Oviedo stolicą Asturii, udał się na pieszą pielgrzymkę do grobu świętego Jakuba Apostoła. Na miejscu ufundował kościół. Tym samym stał się pierwszym pielgrzymem na sławnym Camino de Santiago.
Na cześć jego wędrówki utworzono trasę Camino Primitivo (Droga Pierwotna). W samym Oviedo można napotkać liczne strzałki i drogowskazy wyznaczające szlak św. Jakuba. Na chodnikach znajdziemy także wmurowane muszle – symbol pielgrzymowania i samego Świętego.


Słynne relikwie
Kluczowym puntem podczas zwiedzania zdecydowanie jest Katedra Świętego Zbawiciela (Catedral de San Salvador). Świątynia znajduje się przy niewielkim rynku, w pobliżu urokliwych kawiarni i restauracji.
To właśnie w jej skarbcu skrywa się najcenniejsza relikwia, dzięki której turyści tak licznie odwiedzają Oviedo. To chusta, która nosi ślady krwi Chrystusa. Pierwsze wspomnienia tej niezwykłej relikwii pochodzą z XI wieku. Rzekomo do 614 roku chusta była przechowywana w klasztorze św. Marka w Jerozolimie. Następnie przewieziona przez Afrykę została sprowadzona do Asturii.
Powiązania z Całunem Turyńskim
Według tradycji miała ona posłużyć otarciu twarzy Chrystusa chwilę po Jego śmierci i zdjęciu z krzyża. Następnie okalała głowę razem z całunem po złożeniu ciała do grobu. Chusta z Oviedo inaczej nazywana jest sudarionem. To lniany prostokąt mający na sobie plamy krwi i płynu surowiczego, które odpowiadają twarzy odbitej na Całunie Turyńskim. Co więcej, naukowcy wykazali zgodność grupy krwi – AB. Badania potwierdzają pochodzenie tkaniny z I wieku, a nawet wykonanie w tym samym warsztacie tkackim co Całun. Przeprowadzone przez szwajcarskiego kryminologa badania pyłków kwiatowych dowodzą, że płótno powstało w Palestynie za czasów Jezusa.
Obecnie Chusta z Oviedo jest wystawiana na widok publiczny tylko trzy razy w roku. Ma to miejsce w Wielki Piątek, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego oraz we wspomnienie św. Mateusza.
Odwiedź Asturię!
Warto wybrać się na pielgrzymkę do Hiszpanii w takim terminie, by móc być świadkiem wystawienia tej cudownej relikwii. Oviedo to idealny skrawek ziemi, by odpocząć w zacisznej okolicy i nabrać nowych sił, zarówno fizycznych, jak i tych duchowych.