Ziemia Święta

Jerozolima – niesamowity tygiel religijno-kulturowy, bez którego nie mogą się odbyć wycieczki objazdowe po Izraelu

 

Wybierz termin

Szczegóły oferty


Jerozolima to jedna z największych atrakcji, przez które prowadzi pielgrzymka do Ziemi Świętej. Ten obszar ma niezwykle złożoną i skomplikowaną historię. Stanowi wąski pomost leżący między wielkimi kontynentami Afryki oraz Azji. Przemierzany przez ludy odmienne kulturowo i religijnie, stał się niezwykle ważnym miejscem na styku kilku religii monoteistycznych.

Najwspanialsze miasto świata

Jerozolima to jedno z najświętszych miejsc, które według dawnych legend dostało dziewięć z dziesięciu fragmentów piękna zesłanych na ziemię. Warto wziąć udział w organizowanej przez nas wycieczce, aby na własne oczy zobaczyć jedno z najwspanialszych miast świata.

Fascynująca różnorodność, którą oferuje Stare Miasto w Jerozolimie

Jerozolima jest pełna kontrastów i bogatej historii. Najlepiej rozpocząć jej zwiedzanie od Starego Miasta, gdzie wśród wąskich uliczek pełnych gwaru, aromatów orientalnych przypraw i zapachu kadzideł, możecie w pełni poczuć atmosferę tego miejsca. Na powierzchni około 1 kilometra kwadratowego mieszczą się cztery dzielnice. To Dzielnica Muzułmańska, Żydowska, Ormiańska oraz największa – Dzielnica Chrześcijańska. Każda z nich zachowała odmienność architektoniczną i kulturową. Nocą ciasne uliczki upodabniają się nieco do siebie. Panuje tu cisza i spokój, o które dbają uzbrojeni strażnicy stojący na każdym rogu.

Po wschodzie słońca rozpoczyna się życie miasta. Bicie dzwonów, głos muezina nawołujący z minaretu, kroki wiernych spieszących na modły, sprzedawcy z kolorowych straganów zachęcający przechodniów do zakupu tutejszych specjałów. Wszystko to składa się na niespotykany koloryt i klimat Starego Miasta w Jerozolimie

Wycieczka do Ziemi Świętej, podczas której odwiedzicie najważniejsze miejsca kultu religijnego

Rozpoczynając spacer po starówce jerozolimskiej, możemy podążać według wskazówek mapy lub zanurzyć się swobodnie w miejski labirynt. Dać ponieść się wędrówce po fascynujących dzielnicach pomiędzy majestatycznymi, okalającymi Stare Miasto kamiennymi murami, czyż to nie brzmi interesująco? Wystarczającą rekomendacją do odwiedzenia tego imponującego miejsca jest wpisanie Starego Miasta w Jerozolimie na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzielnica Chrześcijańska ma szczególne miejsce w sercach wiernych. Jednym z głównych punktów, jakie obejmuje pielgrzymka do Ziemi Świętej, jest Droga Krzyżowa, której trasa przebiega przez Via Dolorosa. Można ją przejść indywidualnie albo w zorganizowanej grupie. Od 1880 r. co piątek franciszkanie odprawiają tu nabożeństwo, a także zajmują się organizowaniem drogi krzyżowej.

Należą do Kustodii Ziemi Świętej i w imieniu Kościoła Katolickiego sprawują opiekę nad sanktuariami mocno związanymi z życiem i działalnością Chrystusa. Organizują także pielgrzymki do Ziemi Świętej podobnie jak księża pallotyni, których misją jest rozbudzanie i pogłębianie wiary poprzez Duszpasterstwo Pielgrzymkowe.

Trasę Drogi Krzyżowej przez Via Dolorosa przemierzał Jezus Chrystus pod ciężarem krzyża w drodze na Golgotę. Pierwsza stacja znajduje się przy Bazylice św. Anny, a ostatnie w Bazylice Grobu Pańskiego.

To jedna z najważniejszych chrześcijańskich świątyń. Na dziedzińcu znajduje się Kamień Namaszczenia, na którym po zdjęciu z krzyża zostało ułożone ciało Chrystusa. Stromymi kamiennymi schodami dojdziemy do Kaplicy Golgoty. W centrum Bazyliki, przechodząc przez niskie i ciasne przejście, znajdziemy się w maleńkim pomieszczeniu stanowiącym Grób Jezusa. Bazylika jest miejscem, gdzie panuje podniosła atmosfera pełna modlitw i kontemplacji. Prawa do Bazyliki, oprócz kościoła katolickiego, mają także kościół łaciński, prawosławny i ormiański. Ze względu na ogromne tłumy, chcące odwiedzić to unikalne miejsce, najlepiej zaplanować wizytę na bardzo wczesne godziny poranne.

Najświętsze miejsce judaizmu

Ściana Płaczu podzielona jest na część dla kobiet i mężczyzn, które są od siebie oddzielone. Spotkamy tu modlących się Żydów z obowiązkowymi nakryciami głowy (jarmułki) z tałesami i tefilinami stanowiącymi elementy wykorzystywane podczas modlitwy. Pomiędzy skalne bloki Ściany wierni wkładają karteczki z modlitwami i prośbami. Co roku przed Paschą i żydowskim Nowym Rokiem specjalna grupa, którą kieruje rabin, usuwa z muru karteczki. Jest to symbol zakończenia żalów w ubiegłym roku i oczekiwanie na uzyskanie błogosławieństw w kolejnym. Karteczki są zakopywane niedaleko repozytorium pism świętych.

W Dzielnicy Żydowskiej najważniejszym miejscem jest Ściana Płaczu, stanowiąca prawdopodobnie pozostałość jerozolimskiej świątyni. Jej nazwa wiąże się z corocznym świętem opłakiwania zburzenia świątyni.

Urok Dzielnicy Żydowskiej można docenić z dobrze oznakowanego punktu obserwacyjnego Western Wall.

Czym jest złota kopuła nad dachami jerozolimskiej starówki?

Od strony Ściany Płaczu dostaniemy się na Wzgórze Świątynne, gdzie znajdowała się Arka Przymierza z dwoma kamiennymi tablicami ze spisanymi dziesięcioma przykazaniami. To tutaj w czasach starożytnych mieściła się Świątynia Jerozolimska. Dla muzułmanów jest to najważniejsze miejsce po Mekce oraz Medynie. Znajduje się tutaj Kopuła na Skale, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Jerozolimy, ze wglądu na charakterystyczną, świecącą w słońcu złotą kopułę.

Nie jest to meczet, ale pomnik podkreślający znaczenie miejsca, w którym Mahomet wstąpił do nieba w towarzystwie archanioła Dżibrila. Wstępując do nieba, pozostawił na skale odcisk stopy, stąd lokalizacja Kopuły na Skale. Miejscem, gdzie modlą się wyznawcy Islamu, jest stojący obok meczet Al-Aksa. Warto pamiętać, że wstęp do tych miejsc jest wzbroniony dla turystów. Możemy je podziwiać tylko z zewnątrz.

Przepiękne zwieńczenie odwiedzin w jerozolimskim Starym Mieście

Mury, które okalają Stare Miasto, kiedyś spełniały funkcję obronną. Zostały zbudowane w XVI wieku na rozkaz władcy tureckiego, sułtana Sulejmana Wspaniałego. Mają 4 km długości, a ich wysokość sięga 12 m. Obecnie są swoistą zasłoną Starego Miasta, czyniąc je miejscem pełnym wyjątkowego klimatu i aury tajemniczości. Mury mają 7 bram, z których każda ma swoją bogatą historię. Warto przyjrzeć się ich kształtom i zdobieniu.

Fantastyczne wrażenie przynosi trasa wiodąca koroną murów. To podziwianie z góry ruchu i gwaru na Starym Mieście, widok na pobliskie wzgórza rozciągający się aż po horyzont. Może dobrze byłoby rozpocząć serię wrażeń, jakie przyniesie organizowana przez nas wycieczka do Ziemi Świętej właśnie od odwiedzenia niesamowitych miejsce Starego Miasta w Jerozolimie?


SPRAWDŹ NASZE PIELGRZYMKI I WYCIECZKI

Warszawa-Chopin

Kraków

Poznań

Katowice

ceny od
3995 zł

najniższa cena z ost. 30 dni: 3995 zł (03.12.2023)

Wszystkich terminów:23

Najbliższy wyjazd:
02.03.2024 – 09.03.2024

Sprawdź terminy

Berlin

Hamburg

Frankfurt

Londyn-Gatwick

+ 1 inne lotnisko

Berlin

Hamburg

Frankfurt

Londyn-Gatwick

Kopenhaga

ceny od
4197 zł

najniższa cena z ost. 30 dni: 4197 zł (03.12.2023)

Wszystkich terminów:4

Najbliższy wyjazd:
02.03.2024 – 09.03.2024

Sprawdź terminy

Katowice

Warszawa-Modlin

ceny od
3995 zł

najniższa cena z ost. 30 dni: 3995 zł (03.12.2023)

Pozostał tylko1termin

08.03.2024 – 15.03.2024

Nie zwlekaj!
Zobacz

Warszawa-Chopin

Kraków

Poznań

Katowice

ceny od
3699 zł

najniższa cena z ost. 30 dni: 3699 zł (03.12.2023)

Wszystkich terminów:6

Najbliższy wyjazd:
16.03.2024 – 23.03.2024

Sprawdź terminy

Warszawa-Chopin

ceny od
4499 zł

najniższa cena z ost. 30 dni: 4499 zł (03.12.2023)

Pozostał tylko1termin

21.03.2024 – 27.03.2024

Nie zwlekaj!
Zobacz

Warszawa-Chopin

ceny od
5590 zł

najniższa cena z ost. 30 dni: 5590 zł (03.12.2023)

Pozostał tylko1termin

07.09.2024 – 15.09.2024

Nie zwlekaj!
Zobacz