WĘGRY

Święte miejsca kraju bratanków

“Polak, Węgier – dwa bratanki” – to powiedzenie zna każdy z nas. To prawda, że niezwykle dużo łączy dzieje naszych dwóch narodów. Oba państwa powstały w X wieku, oba również zostały ochrzczone w podobnym okresie. I właśnie miejsce chrztu Węgier, Esztergom, malowniczo położony nad Dunajem, będzie jednym z najważniejszych miejsc naszej pielgrzymki na Węgry.

Odwiedzimy także najważniejsze madziarskie sanktuarium maryjne – Mariabesnyo. Pomodlimy się przy relikwiach św. Stefana – pierwszego koronowanego władcy Węgier, założyciela dwóch arcybiskupstw i aż ośmiu biskupstw na ziemiach madziarskich. Zobaczymy również kościół w Skale, prowadzoną przez Paulinów świątynię wykutą w skałach u stop Wzgórza Gellerta; wzgórze to nazwano imieniem średniowiecznego węgierskiego męczennika. Polskim elementem wyjazdu będzie podążanie śladami św. Rafała Kalinowskiego w mieście Gyor.

Pielgrzymka na Węgry nie byłaby pełna bez kąpieli w słynnych gorących źródłach Budapesztu – odwiedzimy słynne kąpielisko Sechenyi’ego. Będzie też okazja, by podziwiać naddunajską panoramę stolicy Węgier ze Wzgórza Zamkowego. Ucztą dla podniebienia będzie również kolacja w tradycyjnej węgierskiej czardzie, a chętni spojrzą również na Budapeszt z perspektywy rzeki, w trakcie rejsu po Dunaju.

  • Katedra św. Stefana z relikwiami Świętego
  • Wzgórze Gellerta – miejsce męczeństwa biskupa Budapesztu
  • Gyor – miejsce zamieszkania św. Rafała Kalinowskiego
  • Święta Góra Panonii z klasztorem benedyktyńskim
  • Tradycyjna węgierska kuchnia – kolacja w czardzie
  • Budapeszt – kąpiel w basenach termalnych

DOTKNIJ MIEJSC DZIAŁALNOŚCI:

św. Stefan

św.  Rafał Kalinowski

DLACZEGO WARTO?

TERMINY PIELGRZYMEK

© Copyright 2020. All rights reserved. Powered by

Dylas Creation Lab
MENU