Pielgrzymki do Rosji to szczególne przeżycie – to odwiedziny w największym kraju świata, którego historia tak silnia związane była z dziejami Polaków. Wycieczka do Rosji to szansa konfrontacji wyobrażeń o naszym wschodnim sąsiedzie z rzeczywistością.
Co napotkamy podróżując po Wschodzie? Na pewno mnóstwo wspaniałych gościnnych ludzi, chętnych do pomocy, poczęstowania czy rozmowy z obcokrajowcem. W trakcie pielgrzymki po Rosji na pewno spotkamy również wiele śladów po polskiej historii tych ziem. Wprawdzie naszym językiem posługuje się coraz mniej osób, ale wielu z dumą wspomina o dziadku czy prababci, którzy pochodzili z naszych ziem. Dziś w zachodniej Rosji polskich wspólnot jest już niewiele, ale ci, którzy pamiętają o swoich korzeniach, gromadzą się wokół katolickich parafii Moskwy czy Petersburga.
Pielgrzymki na Syberię to naprawdę niezapomniane doświadczenie. W trakcie dwóch tygodni pielgrzymowania po Rosji dotrzemy do miejsc, do których zsyłano naszych rodaków lub (co ciekawe) dokąd sami, dobrowolnie, przenieśli się z Polski. Mówiąc: “Pielgrzymka na Syberię” – myślimy: “Kolej Transsyberyjska” – na tej najsłynniejszej i najdłuższej linii kolejowej świata spędzimy aż trzy doby. Z pewnością znajdziemy czas, aby poznać się z podróżującymi Rosjanami, spróbować lokalnych specjałów czy wpatrywać się w syberyjską przestrzeń.
Na samej Syberii odwiedzimy najsłynniejszą polską wieś w tej części świata– Wierszynę. Nawiedzimy też miejsce zesłania św. Rafała Kalinowskiego i pospacerujemy wśród pozostałości polskiej kultury w centrum Irkucka. Warto wiedzieć, że nie ma prawdziwej pielgrzymki na Syberię bez odwiedzin syberyjskiego morza: Bajkału, wśród jego pięknych zatok, drewnianych wiosek, ale też największej wyspy tych wód – Olchonu.