Skip to content

ROSJA I SYBERIA – Przeżyj niesamowite pielgrzymki na wschodzie

 

Pielgrzymki do Rosji to szczególne przeżycie – to odwiedziny w największym kraju świata, którego historia tak silnia związane była z dziejami Polaków. Wycieczka do Rosji to szansa konfrontacji wyobrażeń o naszym wschodnim sąsiedzie z rzeczywistością.

Co napotkamy podróżując po Wschodzie? Na pewno mnóstwo wspaniałych gościnnych ludzi, chętnych do pomocy, poczęstowania czy rozmowy z obcokrajowcem. W trakcie pielgrzymki po Rosji na pewno spotkamy również wiele śladów po polskiej historii tych ziem. Wprawdzie naszym językiem posługuje się coraz mniej osób, ale wielu z dumą wspomina o dziadku czy prababci, którzy pochodzili z naszych ziem. Dziś w zachodniej Rosji polskich wspólnot jest już niewiele, ale ci, którzy pamiętają o swoich korzeniach, gromadzą się wokół katolickich parafii Moskwy czy Petersburga.

Pielgrzymki na Syberię to naprawdę niezapomniane doświadczenie. W trakcie dwóch tygodni pielgrzymowania po Rosji dotrzemy do miejsc, do których zsyłano naszych rodaków lub (co ciekawe) dokąd sami, dobrowolnie, przenieśli się z Polski. Mówiąc: „Pielgrzymka na Syberię” – myślimy: „Kolej Transsyberyjska” – na tej najsłynniejszej i najdłuższej linii kolejowej świata spędzimy aż trzy doby. Z pewnością znajdziemy czas, aby poznać się z podróżującymi Rosjanami, spróbować lokalnych specjałów czy wpatrywać się w syberyjską przestrzeń.

Na samej Syberii odwiedzimy najsłynniejszą polską wieś w tej części świata– Wierszynę. Nawiedzimy też miejsce zesłania św. Rafała Kalinowskiego i pospacerujemy wśród pozostałości polskiej kultury w centrum Irkucka. Warto wiedzieć, że nie ma prawdziwej pielgrzymki na Syberię bez odwiedzin syberyjskiego morza: Bajkału, wśród jego pięknych zatok, drewnianych wiosek, ale też największej wyspy tych wód – Olchonu. 

  • Carskie Sioło – rekonstrukcja słynnej Bursztynowej Komnaty
  • Petersburski kościół św. Katarzyny – miejsce pierwszego pochówku króla Poniatowskiego
  • Włodzimierz – dawna stolica Rusi Kijowskiej
  • Siergiejew Posad – tu bije serce prawosławnej Rosji
  • Suzdal – “miasto-skansen” z ponad 200 drewnianymi zabytkami
  • Olchon – największa wyspa Morza Syberii, wyprawa na północ wyspy
  • Wierszyna – wsie dobrowolnych osadników na ziemi irkuckiej
  • Usole Syberyjskie – miejsce zsyłki św. Rafała Kalinowskiego
  • Msza św. w irkuckiej katedrze

DOTKNIJ MIEJSC DZIAŁALNOŚCI:

Jana Pawła II


TERMINY PIELGRZYMEK DO ROSJI

Brak ofert w tej sekcji

TERMINY PIELGRZYMEK NA SYBERIĘ

Brak ofert w tej sekcji