Grecja

Podróż do Grecji. Czy wiesz co zobaczyć w Atenach?

 

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Zobacz starożytne Ateny na pielgrzymce do Grecji śladami św. Pawła lub na wycieczce Grecka Odyseja ☀️

Pielgrzymka śladami św. Pawła

Wycieczka: Grecka Odyseja

Czy da się zmieścić Ateny w pigułce?

Kolebka cywilizacji zachodniej, miasto narodzin demokracji, teatru, literatury, a także pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich – to tylko kilka z synonimów określających Ateny, miasto wypełnione historią i zabytkami, które do dziś przyciągają turystów z całego świata. Czy da się w jednym artykule zawrzeć choćby podstawową wiedzę na temat stolicy Grecji? Sprawdźmy!

Ateny starożytne 

W starożytności Ateny były miastem-państwem, jednym z najważniejszych ośrodków Hellady. Położone pomiędzy wzgórzami na półwyspie peloponeskim miasto około V w. p.n.e. przeżywało swój rozkwit gospodarczy oraz intelektualny. Tutaj szukać można początków rozwoju filozofii, w tym koncepcji Sokratesa i Platona. W mieście odbyły się pierwsze wybory stanowiące zalążek dzisiejszej demokracji. Nie można nie wspomnieć o świętach na cześć boga Dionizosa – Wielkie i Małe Dionizje, podczas których tworzyli autorzy uznawani dziś za klasyków, tacy jak Ajschylos czy Sofokles, dały początek nowożytnemu teatrowi, tragedii oraz komedii.

Święty Paweł w Atenach

Ateny znajdowały się na szlaku drugiej i trzeciej wyprawy misyjnej św. Pawła. Obecnie przy wejściu na Areopag, wzgórze, z którego przemawiał apostoł, znajduje się tablica pamiątkowa. Jednak wśród antycznych zabytków tylko nieliczni jej szukają. Warto odwiedzić Areopag zarówno dla panoramy, jaka się z niego rozpościera i zapiera dech w piersiach, ale również historii, jaką ze sobą niesie.

W Atenach św. Paweł nie zdobył wielkiej sympatii, jednak to za sprawą jego podróży misyjnych Grecja stała się krajem chrześcijańskim. Późniejszy rozpad chrześcijaństwa na katolicyzm i prawosławie oraz kolejne reformy wpłynęły na wiarę mieszkańców; w dzisiejszych Atenach dominuje Grecki Kościół Prawosławny. W całej Grecji jest niewielu katolików, z czego większość zamieszkuje miejscowości położone na wyspach.

W Atenach niewątpliwie warto podejść pod wzgórze Areopag oraz do zbudowanej w stylu bazylikowym Katedry św. Dionizego Areopagity z przepięknym frontem podtrzymywanym przez kolumny. Patron katedry, święty Dionizy Areopagita był jedną z osób, które nawróciły się po mowie wygłoszonej przez św. Pawła.


Ateny dzisiaj 

Obraz dzisiejszej stolicy Grecji znacznie odbiega od wyobrażeń turystów znających historię świetności miasta. Za sprawą dużej ilości zabytków i bogatej historii Ateny stały się jedną z najliczniej odwiedzanych stolic europejskich. Co roku miliony turystów przybywa, aby zobaczyć Partenon czy przejść się słynną Plaką.

Warto jednak odwiedzić również dzielnice nieturystyczne. Są one – jak bodaj w każdym mieście –  mniej reprezentacyjne niż miejsca historyczne, ale pozwalają na obcowanie z prawdziwą współczesną grecką kulturą, tradycją i kuchnią, której trzeba spróbować!

Co trzeba zobaczyć w Atenach?

Niewątpliwie najbardziej znanym zabytkiem ateńskim jest górujący nad miastem Akropol. Od IV w. p.n.e. wzgórze było ośrodkiem kultu bogini Ateny, dzisiaj w samym centrum można podziwiać pozostałości Partenonu, świątyni poświęconej greckiej bogini. Oprócz niej na wzgórzu warte zobaczenia są Teatr Dionizosa, Odeon Heroda oraz Erechtejon – świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie. Cały kompleks zabytków na Akropolu znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Ateny oczywiście to nie tylko Akropol. W stolicy można podziwiać pozostałości po Agorze Greckiej i Rzymskiej. Ateńska agora stanowiła główny plac miejski, na którym toczyło się życie, handel i odbywały najważniejsze wydarzenia. Wśród ważniejszych zabytków miasta można jeszcze wyróżnić Świątynię Zeusa, Łuk Hadriana i Stadion Panatenajski. Ten ostatni obiekt zasłynął w świecie sportu jako miejsce pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich.

Warto również udać się do Narodowego Muzeum Archeologicznego, które posiada imponujące zbiory pochodzące od czasów prehistorycznych aż do późnego antyku.

Zwiedzając Ateny, nie można ominąć Plaki – jednej z najstarszych dzielnic miasta. To tutaj znajdziemy restauracje z lokalną kuchnią, sklepiki z pamiątkami i wąskie deptaki pomiędzy zabytkowymi kamienicami. Wieczorem ulice i place Plaki tętnią życiem oraz grecką muzyką.

Warto również wspomnieć o dzielnicy Anafiotika znajdującej się pomiędzy Plaką a wzgórzem Akropolu. Spacerując tutejszymi uliczkami wśród białych domków można poczuć się jak na jednej z greckich wysp!

SPRAWDŹ NASZE WYJAZDY DO GRECJI


Pielgrzymka do Grecji śladami św. Pawła
First minute najbliższy: 19.04.2023

Promocyjne terminy

19.04 – 26.04.2023

Kraków

ceny od
4219 zł
4515 zł

Pozostał tylko1termin

19.04 – 26.04.2023

Nie zwlekaj!
Zobacz

Warszawa-Modlin

+ 1 inne lotnisko

Warszawa-Modlin

Kraków

ceny od
4215 zł

Pozostał tylko1termin

24.05 – 31.05.2023

Nie zwlekaj!
Zobacz