Portugalskie Betlejem, ciastka i odkrywcy

Spacer po Lizbonie czas zacząć

Niewielki, żółty i z pozoru powolny tramwaj gnał ulicami Lizbony wioząc mnie na zachód. Kto by się po tym maleństwie, liczącym sobie kilkadziesiąt wiosen, spodziewał się takiej prędkości? Gdzieś pomiędzy budynkami po lewej mignął mi dwukrotnie most, przypominający jak żywo Golden Gate wprost z San Francisco. I wreszcie szarpnęła maszyna po szynach, wyhamowała (jednak!) i już byłem w Belem. A więc portugalskie Betlejem. Czy tak samo, jak swój palestyński oryginał będzie motywem, aby wybrać się na pielgrzymkę do Lizbony?

Niezwykły klasztor

Tuż za przystankiem i niewielkim skrzyżowaniem strzelały w niebo wieże klasztoru Hieronimitów. O monastyrze mówi się, że został zbudowany na pieprzu. Bynajmniej nie dosłownie! Chodzi o to, że twórca klasztoru, król Manuel I, zwany Szczęśliwym, dorobił się właśnie na sprowadzaniu do Europy pieprzu i innych przypraw. Na murach świątyni, na jej fasadach czy kolumnach widać niejeden motyw żeglarski: kotwice, cumy, fale, koralowce i morskie stworzenia: zarówno te istniejące, jak też i te, które po prostu wyobrażali sobie XVI-wieczni marynarze. Przepych dekoracji najbardziej widać w portalu, którym wchodzę do wnętrza, tym od strony rzeki. Otaczają go zewsząd kamienne figury, tworzące piramidę, na szczycie której umieszczono krzyż Zakonu Chrystusowego.

Wnętrze klasztoru, po którym krążą liczne wycieczki przybywające do Portugalii, kryje w sobie nagrobek znanego podróżnika Vasco da Gamy oraz sarkofag wybitnego poety Luisa Camoesa. Sam wieszcz, zmarły w ubóstwie, jest pochowany w zbiorowym grobie dla biedoty. Koniecznie trzeba rozejrzeć się po bogatym wnętrzu klasztoru: ośmiokątne kolumny oplecione winną latoroślą z kamienia, stwory morskie ze świata żeglarskich wyobrażeń (zapewne wzmacnianych rozmaitymi trunkami) czy też wachlarzowate sklepienie przypominające liście palmy.

Belem 1
Belem 3

Idziemy dalej i smakujemy

Ale czas podejść nad Tag – ogromną rzekę, która kilka kilometrów stąd uchodzi wprost do oceanu. Nad samą wodą stoi Pomnik Odkrywców – jeden z symboli Lizbony. To monument o kształcie okrętowego dziobu rozbijającego morskie fale, na szycie którego dumnie wypina pierś sam Henryk Żeglarz w towarzystwie współczesnych mu Wielkich tego Świata. Tuż obok Pomnika Odkrywców znajdziemy Wieżę Belem, będącą rówieśniczką klasztoru Hieronimitów. Jej wieżyczki faktycznie nawiązują do kształtu iglic monastyru, ale sama bryła jest o niebo cięższa. I taka być musiała, gdyż przez większość swoich dziejów Wieża służyła jako więzienie. Pobyt w tutejszych lochach, zalewanych falami Tagu, musiał być szczególnie nieprzyjemny…

Powoli wracam już na przystanek żółtej torpedy, zwanej tramwajem, która zawiezie mnie z powrotem do centrum, abym tam miał możliwość kontynuacji wycieczki do Lizbony. Ale przecież przed kolejnymi dwudziestoma minutami w chybocącym tramwaju trzeba się wzmocnić! Kieruję zatem swoje kroki do miejscowej ciastkarni, słynącej z Pasteis de Belem. To budyniowe babeczki a ciasta francuskiego, których historia jest nierozerwalnie związana z… oszczędnością Hieronimitów. Zakonnicy używali bowiem białek z kurzych jaj do krochmalenia swoich habitów. Aby nie wyrzucać żółtek (czyżby stąd wzięły się akurat lizbońskie żółte tramwaje?) zaczęto produkować babeczki. Według niektórych kronik przychód ze sprzedaży słodkości stanowił aż 1/3 dochodów klasztoru! Przed niespełna 200 laty przepis sprzedano miejscowej rodzinie, która sprzedaje je pod zastrzeżoną nazwą w cukierni sąsiadującej z klasztorem. Oraz – z przystankiem żółtych tramwajów.

Smacznego!

SPRAWDŹ NASZĄ PIESZĄ PIELGRZYMKĘ DO PORTUGALII

  04 - 09.10.2021

  Warszawa

  06 - 11.09.2021

  Warszawa

  23 - 28.08.2021

  Warszawa

  26 - 31.07.2021

  Warszawa

  14 - 19.06.2021

  Warszawa

  17 - 22.05.2021

  Warszawa

© Copyright 2020. All rights reserved. Powered by

Dylas Creation Lab
MENU