Camino

Tajemnice grobu św. Jakuba

 

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Wyloty:

Cena od:

Chcesz przejść słynny szlak św. Jakuba? Wybierz się tam z nami!  

Pielgrzymka szlakiem św. Jakuba


Wielu przybywa tu pieszo i pokonują nawet setki czy tysiące kilometrów. Niektórzy wolą rowerem albo konno. Jeszcze inni – po prostu pociągami, samolotami czy autobusami. Wszystkich, niezależnie od środka transportu, przyciąga tu jedno – miejsce pochówku św. Jakuba. Jeden z najważniejszych motywów każdej pielgrzymki do Hiszpanii.

Legenda czy historia o św. Jakubie?

Grób św. Jakuba to miejsce, które obrosło tyloma legendami, podaniami, że już chyba nawet najlepsi historycy nie wiedzą, gdzie kończy się prawda, a zaczyna mit. To, co można powiedzieć z dużą dozą pewności to fakt, iż Święty, już kilka czy kilkanaście lat po śmierci Jezusa, prowadził działalność misyjną wśród Celtów na terenie dzisiejszej Galicji. Potem wrócił do Jerozolimy i tam poniósł śmierć męczeńską. Jego ciało wkrótce potem zostało przeniesione z powrotem do Galicji. Czy ktoś ze szczątkami Świętego tu dopłynął, czy też łódź sama tu zacumowała? Tego nie wiemy, legenda jest tu zbyt blisko historii.

W poszukiwaniu ukrytego sarkofagu

Wiele wskazuje, że ciało Jakuba dotarło do wioski Padron (po hiszpańsku – kamień) i na niewielkiej skale złożono szczątki Świętego. Stamtąd zostały one dostarczone wozem zaprzężonym w woły do niedalekiego miasta Iria, dzisiejszego Santiago. Z kolei legenda głosi, że ciało dostało się w sposób cudowny do dzisiejszej zachodniej Hiszpanii– szczątki przypłynęły w łodzi bez wioseł i zostały złożone na kamieniu. Skała roztopiła się, tworząc sarkofag, który później dzikie byki (a więc mamy podobieństwo do wołów!) zaciągnęły do Santiago.

Wiemy natomiast, że od III wieku sarkofag na kilkaset lat ukryto. Było to spowodowane najpierw prześladowaniami chrześcijan, a potem zajęciem (choć na krótko) Hiszpanii przez Maurów. Dopiero wizja spadających gwiazd nad pewnym wzgórzem (Spacer po Santiago), spowodowała przypadkowe odkrycie miejsca pochówku Świętego w 813 roku. Dało to tysiącom (a dziś już chyba milionom) chrześcijan powód do pójścia na pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Nad nagrobkiem wzniesiono kaplicę, którą w kolejnych wiekach powiększano, aż do osiągnięcia dzisiejszych rozmiarów.

Złota figura świętego Jakuba

Grób św. Jakuba mieści się w podziemiach – pod Kaplicą Główną i ołtarzem. W samej kaplicy znajduje się natomiast złota figura Świętego, wytarta dłoniami milionów pątników, którzy go obejmowali. Większość z pielgrzymów potem schodzi wąskimi schodami, aby poświęcić kilka chwil na modlitwę przy urnie Jakuba. Według (znów!) tradycji, w grobie są nie tylko prochy samego apostoła, ale również dwóch jego uczniów: Teodora i Anastazego.

Średniowieczny urok miasta

Po wyjściu z podziemi katedry czeka nas jeszcze albo podziwianie kunsztu kolumn i kaplic katedry, albo powolny spacer pośród średniowiecznych zaułków miasta. Miasta, którego sercem jest grób Świętego Jakuba. Zatem – przeżyjmy swoje Camino!


SPRAWDŹ NASZE PIELGRZYMKI DO HISZPANII

Brak ofert w tej sekcji