Tradycje wielkanocne na świecie - cz.1

Wielkanoc w Portugalii, Francji i Grecji

 

Święta wielkanocne to czas, który spędzamy z naszymi najbliższymi. Zasiadamy do uroczystego śniadania, oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Zanim jednak do tego dojdzie odpowiednio się przygotowujemy – zaczynamy ozdabiać pisanki, idziemy poświęcić pokarmy czy też uczestniczymy w Niedzieli Palmowej. Ale! Nie w każdym kraju Wielkanoc wygląda tak samo. Jesteście ciekawi jak wyglądają tradycje w innych państwach? Zatem przeczytajcie gdzie obchodzi się pogrzeb dorsza, a w którym kraju, zanim zasiądzie się do wspólnego posiłku, trzeba odnaleźć czekoladowe przysmaki.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ, JEŚLI CHCESZ ZOBACZYĆ PIELGRZYMKI 😊

Portugalia

Francja

Grecja

Portugalia

Zwyczaje świąteczne w Portugalii różnią się od siebie w zależności od regionów. Jedno jednak pozostaje wspólne – tradycje wielkanocne to niezwykle ważny aspekt i większość ludzi podchodzi do nich bardzo religijnie. W czasie Wielkiego Tygodnia odbywa się wiele procesji. Te najbardziej charakterystyczne celebrowane są w Bradze. W świetle nocy Portugalczycy – farricocos – ubrani w habity, z zasłoniętymi twarzami i o bosych nogach noszą pochodnie prowadząc całą uroczystość. Wielki Czwartek to “Sąd nad Jezusem” (Ecce Homo), a w Wielki Piątek odbywa się “Pogrzeb Chrystusa”. Obie procesje odbywają się w cichej atmosferze, są poważne i mają wprowadzić w stan zadumy i pokuty.

W Wielką Sobotę nie spotkamy nikogo pędzącego z koszyczkiem do kościoła, ponieważ nie ma tam w zwyczaju święcenia potraw. W zamian za to Portugalczycy celebrują „pogrzeb dorsza”. W ten dzień mężczyźni mają za zadanie znaleźć w sklepie największą rybę tego właśnie gatunku. Po przyrządzeniu dorsza cała rodzina zasiada do wspólnego posiłku, a następnie zbiera wszystkie ości i wkłada do ozdobnego pudełka. Na końcu następuje „pogrzeb dorsza”, czyli pudełko zakopywane jest na podwórku. Tradycja ta symbolizuje zakończenie Wielkiego Postu.

W Niedzielę Wielkanocną nie zasiada się do wspólnego śniadania, ale do wspólnego obiadu. W niektórych regionach księża odwiedzają domy swoich parafian, by ich pobłogosławić i chwilę porozmawiać (tak jak na naszej „kolędzie”). Zastanawiacie się co znajduje się na stole wielkanocnym? Przede wszystkim najlepsze mięsa, a także babka piaskowa (pão-de-ló), placek mięsny (bola de carne), jajka, migdały w czekoladzie, owoce, no i oczywiście folar, czyli tradycyjny chleb. W zależności od regionu może być podawany na słodko lub słono.

wielkanoc 2

Francja

Podobnie jak w Portugalii, Francuzi nie mają tradycji święcenia pokarmów, a  zamiast śniadania wielkanocnego spożywają wspólny obiad. Zanim zasiądą do stołu odbywa się poszukiwanie czekoladowych przysmaków (une chasse aux oeufs), które według legendy zostają rozrzucone przez dzwony. Dzwony w tradycji francuskiej stanowią jeden z symboli Wielkiej Nocy. Co roku wybierają się do Rzymu, aby poświęcić słodycze, które w drodze powrotnej rozrzucają po całej Francji. Dopiero znalezieniu słodkości można zasiąść do wspólnego posiłku i cieszyć się świąteczną atmosferą w gronie rodzinnym.

A co znajdziemy na francuskim stole? Oczywiście czekoladę! Oprócz tego, obowiązkowym elementem jest udziec jagnięcy, potrawy z jajek, nid de Pâques – ciasto z wyglądu przypominające naszą babkę.

Grecja

W Grecji świętowanie Wielkiego Tygodnia zaczyna się już w poniedziałek. Co wieczór odprawiane są w cerkwiach nabożeństwa. Wtorek to dzień czytania Biblii,  w środę odbywają się domowe porządki, a wieczorem odprawiana jest ceremonia błogosławieństwa świętego oleju. Wielki Czwartek to czas malowania jajek. Tradycyjnie barwi się je na kolor czerwony, który symbolizuje krew Chrystusa. W Wielki Piątek wszystkie sklepy są zamknięte, ponieważ jest to dla Greków czas żałoby. W ten dzień nie można wykonywać żadnych ciężkich prac. W Wielką Sobotę kończy się Wielki Post i rozpoczyna się gotowanie potraw. Wieczorem wszyscy udają się na liturgię rezurekcyjną na której zapalają świece. Doniesienie do domu zapalonej świecy po zakończonej Mszy oznacza, że cała rodzina będzie miała szczęście w najbliższym roku. Po północy wszyscy zjadają posiłek, który składa się zazwyczaj z zupy, jajka na twardo oraz chałki. Wielka Niedziela to dzień świętowania i radości. Rodziny wspólnie spędzają ten czas, radując się i odpoczywając.

Co Was najbardziej zaskoczyło w tradycjach wielkanocnych tych krajów? Jesteście ciekawi jak wyglądają zwyczaje w innych państwach świata? Już niedługo druga część artykułu!

wielkanoc 3

SPRAWDŹ NASZE PIELGRZYMKI

© Copyright 2020. All rights reserved. Powered by

Dylas Creation Lab
MENU