Skip to content

wielkanoc

Tradycje wielkanocne na świecie – cz.2

 


Wielkanoc w Gruzji, Libanie i Meksyku

Ostatnio poznaliście tradycje wielkanocne krajów położonych stosunkowo blisko Polski. Teraz chcielibyśmy Wam pokazać jak święta te obchodzone są w nieco odleglejszych kierunkach. Ten post będzie dla nas zatem trochę bardziej egzotyczny. 

KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ, JEŚLI CHCESZ ZOBACZYĆ PIELGRZYMKI ????

Gruzja

Liban

Meksyk


Gruzja

Gruzja jest krajem, w którym dominującą religią jest prawosławie. Z tego względu, ich obchody będą się znacznie różnić od naszych. W sobotni wieczór wszyscy wierni kierują się do cerkwi na nabożeństwo paschalne. Rozpoczyna się ono około godziny 23:00 i trwa do wczesnych godzin porannych.

Podczas, gdy nam Poniedziałek Wielkanocny kojarzy się ze „śmigusem dyngusem”, w Gruzji ten dzień jest Świętem Zmarłych. Całe rodziny zbierają się przy grobach najbliższych, aby wspólnie z nimi… świętować! Wznoszą toasty i spożywają posiłki przy cmentarnych płytach.

Jedną z ciekawszych tradycji wielkanocnych jest kilkuwiekowa gra zespołowa o nazwie: „Leloburti”. Zwyczaj ten praktykowany jest przede wszystkich na wsiach w Niedzielę Wielkanocną. Przypomina bardzo rugby, jednak reguły gry są bardzo płynne, a udział mogą brać tylko mężczyźni. Głównym celem jest strącenie piłki do rzeki, a ten kto tego dokona będzie miał najbardziej obfite plony.

Co w czasie Wielkiej Nocy jedzą Gruzini?  Stół na Wielkanoc nie jest tak wystawny (o dziwo!) jak podczas Bożego Narodzenia czy innych gruzińskich świąt. W tym okresie królują jaja, pascha – czyli babka drożdżowa, a także czakapuli z jagnięciny.

Liban

Libańczycy bardzo religijnie podchodzą do świąt wielkanocnych. Dla lokalnych chrześcijan jest to najważniejsze święto w roku. W poprzedzającą święto Niedzielę Palmową (Shanine) wierni, jak nakazuje tradycja, idą na mszę w nowych ubraniach i butach. Później odbywa się procesja – najpierw wokół kościoła, a następnie ulicami miasta. Jednym z ważniejszych zwyczajów jest odwiedzenie siedmiu kościołów – tak, aby otrzymać siedem błogosławieństw od Boga. Po wypełnieniu tej tradycji uznaje się, że wierny jest w pełni przygotowany do Wielkanocy.

Wciąż w Libanie można zobaczyć jak w pocie czoła maluje się pisanki, a także ozdabia przykościelne drzewa ciasteczkami (maamoul). Dzięki temu ma spłynąć łaska i opatrzność Boża. Ważna jest również rodzinna atmosfera, dlatego podczas Wielkiej Nocy biesiaduje się z całą rodziną – nawet tą najdalszą.


Meksyk

Chyba wszyscy się zgodzimy, że Meksyk to bardzo katolicki kraj, jednak podczas Wielkanocy nigdzie nie znajdziemy pisanek, kurczaczków czy baranków na sklepowych wystawach. Wielki Tydzień jest czasem hucznych celebracji.

W Wielki Piątek na ulicach miast odbywają się procesje Drogi Krzyżowej. Najbardziej autentyczna odbywa się w mieście Iztapalapa. Tam pątnicy otrzymują prawdziwe rany, takie jakie zostały zadane Jezusowi. W Wielką Sobotę mieszkańcy Meksyku świętują śmigus-dyngus! Ale! Zamiast polewania się wodą, coraz więcej rodzin wybiera wyjście do aquaparków. W niektórych miasteczkach w tym dniu pali się kukłę Judasza.

Podczas Wielkanocy nie celebruje się wspólnych posiłków z rodziną, dlatego też nie są szykowane żadne specjalne potrawy. Dla mieszkańców Meksyku najważniejsza w tym czasie jest zabawa, a od umacniania więzi rodzinnych jest Boże Narodzenie.


SPRAWDŹ NASZE PIELGRZYMKI